• Zámek Dobříš
  VÝSTAVA / EXHIBITION / AUSSTELLUNG / ВЫСТАВКА
  19.1.2017 - 30.4.2017

  Z. Pátek a P. Velebil - obrazy

  ČTĚTE VÍCE >
 • VÝSTAVA / EXHIBITION / AUSSTELLUNG / ВЫСТАВКА
  19.1.2017 - 30.4.2017

  Z. Pátek a P. Velebil - obrazy

  ČTĚTE VÍCE >
Logo Colloredo Mannsfeld

DOBŘÍŠ CHATEAU

This rococo chateau with its distinguished facade captures the attention of every single person arriving from Prague to Dobříš. The current look of the chateau dates back to 1745-1765 when it was rebuilt by Henry Pavel Mansfeld. His daughter Isabella was married to Francis Gundakar Colloredo. This union gave rise to the House of Colloredo-Mansfeld who owned the chateau until 1942 when it was expropriated by the German Reich. In 1945 the chateau was confiscated by the Czechoslovak State and used as the Writers' House. The current owner of the chateau is Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mansfeld from Austria.


Od roku 2016 probíhá Revitalizace zámecké oranžérie a Francouzského parku. Projekt probíhá za finanční podpory Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj a bude dokončen v roce 2020. Cílem projektu je celková revitalizace zámecké oranžérie a obnova iluzivní malby, restaurování 4 soch, obnova Francouzského parku – obnova opěrných stěn a závlahového systému a digitalizace památky.

Testreveal

df gfdg dfg dfg dfg dfg dfg

×

Register now


I'm a small Introtext for the Register Module, I can be set in the Backend of the Joomla WS-Register Module.  or   Login
×