Oranžérie

V zrekonstruovaných prostorách bývalého zámeckém skleníku je v současné době umístěno hned několik zajímavých expozic, které stojí za zhlédnutí.

Najdete zde interaktivní výstavy pro celou rodinu, galerii Zdeňka a Emilie Milerových, expozici zámeckého zahradnictví. Celá zámecké Oranžérie prošla rozsáhlou revitalizací, kde došlo k objevení historických topných kanálů, jenž zůstaly zachovány, včetně restaurované unikátní vnitřní fresky.

Na severní stěně Oranžérie si můžete prohlédnout obnovenou iluzivní malbu s architektonickými výjevy. Jedná se o největší venkovní výmalbu ve střední Evropě. V nové výmalbě v nikách vyniknou restaurované sochy z antické mytologie: bájný lovec Meleagros, bůh Apollón, bohyně Artemis a Afrodita.

Expozice Vody

Vytvořeno ve spolupráci s Vodohospodářskou společností Dobříš spol. s r.o. Interaktivní expozice slouží k poznání koloběhu vody, jak s ní hospodařit, jaké jsou v okolí vodní plochy, i jaké vodní ptactvo se tam vyskytuje. Prohlédnout si můžete hydroponii, dozvědět se o prvním vodovodu na Dobříšsku, o ledařské řemesle s možností vyzkoušet si vytahovat kostky ledu kleštěmi.

Galerie Emilie a Zdeňka Milerových

Expozice je věnovaná především obrázkům a hracím prvkům krtečka, což je nejznámější postavička vytvořená panem Zdeňkem Milerem. Můžete se dozvědět více o životě a díle tohoto umělce a prohlédnout si i originální skici obrázků.

Tajuplný les

Expozice je určena dětem, které se zde dozví mnoho zajímavého o lese a jeho obyvatelích. Mohou shlédnout krátké filmy s tématem lesa, pohrát si v dutinách stromů, nebo prolézt jezevčí norou. Dospělé bude zajímat např. v jakých lesích majitelé Colloredo-Mannsfeld hospodaří.

Ukázka expozice Tajuplný les na zámku v Dobříši

F. I. Platzer

Expozice o F. I. Platzerovi, významném barokním sochaři, který vytvořil ve Francouzském parku např. majestátní sousoší na fontáně Napájení Héliových koní ve 2.pol. 18. století. Z jeho dílny pochází např. socha sv. Norberta na Karlově mostě.

Ukázka expozice Tajuplný les v zámku Dobříš

Zámecké zahradnictví

V této expozici se dozvíte o historii pěstování cizokrajných rostlin a pomerančovníků (odtud pochází název budovy) v Evropě. Budovy byly budovány od poloviny 17. století za účelem přezimování křehkých rostlin. I dnes je Oranžérie využívaná k přezimování palem, oleandrů, vavřínů, které jsou přes léto umístěné na nádvoří zámku. V expozici kromě zmíněných palem jsou např. citrusovníky a nově pro zpestření doplněno o cizokrajné ptactvo.

Ukázka expozice Tajuplný les v zámku Dobříš

Zámek Dobříš ...

... srdcová záležitost

}

Návštěvní doba

Zámek Dobříš

ZÁMEK DOBŘÍŠ, 263 01 Dobříš
+420 318 521 240
info@zamekdobris.cz
www.zamekdobris.cz
Další KONTAKTY

Hotel - Zámek Dobříš

HOTEL ZÁMEK DOBŘÍŠ, 263 01 Dobříš
+420 722 710 488
+420 318 586 411
hotel@zamekdobris.cz
www.zamekdobris.cz/hotel
GPS: 49.7814817N, 14.1790503E
Více INFORMACÍ

Colloredo-Mannsfeld spol. s r.o.

263 01 Dobříš č.p. 1 | IČ: 02406781 | DIČ: CZ02406781